Biegunka u dzieci

O biegunce możemy mówić, gdy dochodzi do zwiększenia częstotliwości wypróżnień w ciągu doby w porównaniu z wcześniejszą częstotliwością (przeważnie są to 3 lub więcej stolców na dzień) lub/i gdy zmienia się konsystencja stolca na luźniejszą.

Ostra biegunka trwa zazwyczaj 5-10 dni i ulega samoograniczeniu. Główną przyczyną ostrej biegunki u dzieci są wirusy (w tym Rotawirusy) i dlatego najwięcej zachorowań występuje w okresie jesienno-zimowym. Podstawowym leczeniem w biegunce jest nawadnianie dziecka. Zanim nastąpi konsultacja lekarza, który zleci tzw. doustne płyny nawadniające (DPN) np. Orsalit, Gastrolit, Humana elektrolit, ORS200 itd., należy podawać małemu dziecku wodę przegotowaną, a starszemu dziecku wodę mineralną niegazowaną w dużych ilościach do picia. Jeśli towarzyszą biegunce wymioty, poimy co 3-5 minut po 5 ml

W przypadku przewlekłej biegunki niezbędna jest wizyta u pediatry, a także specjalisty, który na podstawie badań postawi właściwą diagnozę i zaleci najlepszy sposób leczenia choroby podstawowej. Najczęstszą przyczyną przewlekłej biegunki jest alergia pokarmowa lub nietolerancja. W tej sytuacji mama karmiąca piersią powinna zmienić dietę, aby nie występował w niej uczulający dziecko składnik. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym dobiera się najlepsze do ich potrzeb mleko. Zaś u dzieci starszych eliminuje się z jadłospisu alergen czy nietolerowany składnik diety.

Nie ma specjalnego sposobu żywienia dziecka w trakcie czy po przebyciu ostrej biegunki. W przypadku występowania ostrej biegunki u dzieci zaleca się nawadnianie i kontynuowanie dotychczasowego sposobu karmienia. Jeśli karmisz niemowlę piersią, bez względu na sposób nawadniania, kontynuuj tę metodę żywienia dziecka. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym kontynuuj jego podawanie tak, jak dotychczas. Wyjątek stanowią sytuacje, w których dochodzi do znacznego odwodnienia. Wówczas niemowlę należy nawadniać specjalnymi płynami, np. płynem wieloelektrolitowym, dostępnym w aptece. I powrócić do sposobu karmienia praktykowanego przed epizodem biegunki. U dzieci starszych należy stosować taką samą dietę, jaka była przed wystąpieniem biegunki.

Uwaga – odwodnienie

Odwodnienie organizmu to najniebezpieczniejszy skutek ostrej biegunki. Podczas biegunki dochodzi do utraty wody oraz cennych elektrolitów – niezbędnych m. in. do prawidłowej pracy serca czy przewodnictwa impulsów nerwowych. Ostrej biegunce często towarzyszą nudności. Wymioty i biegunka to duet objawów, który bardzo szybko prowadzi do zaburzeń elektrolitowych czy kwasicy metabolicznej. Im młodsze dziecko i bardziej nasilone objawy, tym szybciej może dojść do odwodnienia.

Objawy odwodnienia dziecka:

  • wzmożone pragnienie,
  • zmniejszona diureza (rzadkie lub skąpe oddawanie moczu),
  • ubytek masy ciała,
  • suche śluzówki,
  • sucha skóra (utrata elastyczności),
  • zapadnięte gałki oczne („zaostrzone” rysy twarzy),
  • zapadnięte ciemię.

Jeśli wymienione objawy wystąpią u Twojego dziecka, zgłoś się do lekarza. Odwodnienie lekkiego stopnia może być leczone w warunkach domowych, specjalnymi płynami nawadniającymi. Ciężkie odwodnienie wymaga konsultacji u specjalisty, a niekiedy nawet hospitalizacji dziecka.

Pamiętaj!

Dziecku z biegunką nie należy podawać napojów gazowanych, np. popularnej coli. Napój ten charakteryzuje się wysoką zawartością cukrów prostych, słodzików i sztucznych dodatków, które będą nasilać objawy biegunki u dzieci.

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2017
Strona stworzona:31 lipca 2017
Autor:poradnik_medyczny