Gastroenterolog. Choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego. Owsica

Owsica (łac. Enterobiasis, syn. Oxyuriasis), czyli zakażenie pasożytem jelitowym znanym jako owsik ludzki, jest najczęściej występującym zakażeniem pasożytniczym przewodu pokarmowego. Odnotowuje się ponad miliard zachorowań na świecie w ciągu roku, częściej jednak choroba występuje w klimacie umiarkowanym. Najwięcej zakażeń owsicą występuje w przedziale pomiędzy 5. a 6. rokiem życia, choć zachorować można również w wieku dorosłym i bez względu na płeć. Spadek zachorowań wraz z wiekiem człowieka tłumaczy się wzrostem odporności organizmu.

Owsik ludzki (łac. Enterobius vermicularis, syn. Oxyuris vermicularis) jest robakiem pasożytniczym należącym do typu nicieni barwy białawej, który pasożytuje wyłącznie w organizmie człowieka (jelito grube, wyrostek robaczkowy oraz końcowy odcinek jelita cienkiego) i żywi się substancjami zawartymi w treści jelitowej. Samica owsika żyje około 4 tygodni, ma długość 1 cm i szerokość 0,4 mm. Samiec jest mniejszy (długość 3-4 mm) dlatego trudno zauważyć go gołym okiem. Kształt ciała samicy przypomina nieco ziarnko owsa. W końcowym okresie swojego życia, zwykle nocą, samica wychodzi z jelita i w okolicy okołoodbytniczej składa od 8000 do 12000 jaj, w których znajdują się larwy pasożyta. W przypadku dziewczynek jaja niekiedy można odnaleźć w przedniej części pochwy.
Larwy owsika ludzkiego w jajach rozwijają się bardzo szybko. Już po kilku godzinach osiągają zdolność inwazyjną, stąd też często dochodzi do samozarażenia owsikami np. przez połknięcie jaj przeniesionych z odbytu do ust za pomocą nieumytych rąk, którymi wcześniej drapaliśmy podrażnione okolice odbytu (przeniesiona larwa wędrując poprzez jelito cienkie do jelita grubego przekształca się w dorosłego owsika). Jaja na skórze okolicy odbytu są “posklejane” ze sobą i z podłożem lepką wydzieliną, działającą drażniąco na skórę nosiciela powodując świąd i zmuszając go do drapania podrażnionego miejsca. Zdolność inwazyjną owsik ludzki w środowisku zewnętrznym, w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotności utrzymuje nawet do 4 tygodni (jaja są lekkie, mogą unosić sie w powietrzu). Pasożyt, dzięki tej zdolności przetrwania, może oczekiwać na żywiciela osadzając się w bieliznie osobistej, na przedmiotach służących do higieny (np. myjkach, ręcznikach), bieliznie pościelowej, unosić się wraz z kurzem domowym, na zabawkach i innych przedmiotach (np. smoczek!). Rozprzestrzenianiu się owsików a tym samym zachorowaniu na owsicę sprzyja m.in. brak nawyku mycia rąk po skorzystaniu z toalety (zaniedbanie higieniczne częste tak u dorosłych jak i u dzieci), zapominanie o myciu rąk przed i po każdym posiłku.
Do zakażeń dochodzi wyjątkowo łatwo, jeśli zatem zakazi się w rodzinie jedna osoba (dziecko lub dorosły), choroba w krótkim czasie atakuje innych domowników. Wyjątkowo szybko infekcja szerzy się w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Specyfika tych miejsc (dzieci przebywają w tych samych pomieszczeniach, dotykają tych samych przedmiotów) oraz nie przestrzeganie właśnie zasad higieny, przede wszystkim mycia rąk (czyste dłonie i paznokcie!), jest głównym tego powodem.

Nie zapominajmy o naszych milusińskich, bo choć zwierzęta nie maja owsików, to na ich sierści osiada kurz, w którym mogą znajdować się jaja. Dziecko głaszcząc pieska czy kotka, nie umywaszy starannie rąk, może wprowadzić jaja do buzi (jaja mogą być też wdychane z powietrzem). Nie oznacza to jednak, aby z tego powodu pozbywać się zwierząt. Konieczne jest jedynie zachowanie zasad higieny, o czym zwykle zapominamy np. po powrocie ze spaceru, czy po zabawie ze zwierzęciem.

W wiekszości przypadków zakażenie owsikiem ludzkim nie powoduje żadnych objawów. Objawy zależą od intensywności inwazji pasożytniczej, ale także od wrażliwości organizmu nosiciela (dziecka).
Najczęściej zgłaszaną dolegliwością wynikającą z obecności pasożytów jest świąd odbytu. Należy jednak pamiętać, że nie jest to objaw charakterystyczny tylko dla tej choroby. Często świąd powodują zupełnie inne przyczyny: u dzieci mogą to być powszechne zaniedbania higieniczne, u dorosłych – objawy chorób o charakterze proktologicznym (np. świąd odbytu). Do rozpoznania choroby przyczynia się dopiero zaobserwowanie pasożytów w kale lub stwierdzenie jego jaj w posiewie.
Bóle brzucha, nudności oraz biegunki występują przy mnogiej obecności pasożyta w przewodzie pokarmowym. Intensywna inwazja pasożytów może doprowadzić do zapalenia jelita grubego i wyrostka robaczkowego. Obecność owsików w przewodzie pokarmowym u dziecka może niekiedy powodować nadmierną jego pobudliwość, moczenie nocne, bezsenność, bóle głowy, brak łaknienia, cienie pod oczyma oraz ogólne poczucie zmęczenia. Drapanie się w okolicy odbytu z powodu uporczywego świądu (wędrujące pasożyty, odczyn alergiczny wywołany obecnością jaj) jest najbardziej charakterystycznym i najprostrzym do zaobserwowania objawem tej choroby u dziecka. Zwykle nie uchodzi to uwadze rodziców czy opiekunów i powinno skłaniać do natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Należy również ogladać okolice odbytu dziecka 1-2 godz. po zaśnięciu, wtedy to bowiem samica owsika uaktywania się na zewnątrz organizmu nosiciela, a jej rozmiar i kolor sprzyja dostrzeżeniu gołym okiem.

Szkodliwość pasożyta jest niewielka, w przeciwieństwie do zakaźności. Wielokrotne zakażenia bądź samozakażenia powodują, że leczenie owsicy jest bardzo trudne. Leczenie eliminuje owsiki w większości przypadków, ale do ponownego zakażenia może dojść (i zwykle dochodzi) prawie natychmiast, albowiem jaja mogą być wydalane jeszcze przez tydzień po kuracji, a są zakaźne przez 3 tygodnie. Osoba wyleczona jest zatem nadal narażona na ekspozycję i z własnego organizmu, i ze środowiska, w którym przebywa. Wszystko to powoduje, że leczenie tylko jednej osoby w rodzinie (ale też w szkole, przedszkolu czy żłobku) staje się bezcelowe. Nie należy zapominać zatem o powiadomieniu szkoły, przedszkola czy żłobka, że w domu pojawił się problem owsicy, aby inne dzieci mogły zostać zbadane i aby mogły poddać się leczeniu.

Przy podejrzeniu wystąpienia owsicy zaleca się badanie kału na pasożyty. Aby poprawić wykrywalność pasożyta najlepiej do laboratorium oddać 3 próbki kału dziecka z różnych dni. Można też samemu wykonać test na obecność jaj owsików. W tym celu należy nabyć w aptece pałeczkę z celofanem. Rano, zanim dziecko wstanie z łóżeczka i weźmie kąpiel bądź skorzysta z toalety, przylepiamy folię przy odbycie, tak, aby przywarła lepką stroną. Jaja owsików przykleją się do folii. Zastosowany kawałek folii pakujemy do szczelnego woreczka foliowego i zanosimy do laboratorium w celu zbadania.

Skuteczne leki zwalczające owsicę dostępne są tylko na receptę. Aby leczenie było skuteczne należy podjąć je z pomocą lekarza. Wszelkie znane i od pokoleń przekazywane tzw. sposoby babci, w przypadku zakażenia owsicą, nie dadzą współcześnie oczekiwanych rezultatów. Leczenie owsicy nie powinno być zaprzestane po jednej kuracji, gdyż choroba zwykle powraca. W celu skutecznego uporania się z atakiem owsicy zaleca się powtórzenie kuracji po 10-14 dniach.

Owsica może, choć bywa to rzadko, prowadzić do powikłań. Najczęstrze to: zapalenie wyrostka robaczkowego, zmiany zapalne okolicy odbytu spowodowane nadkażeniem bakteryjnym, przewlekłe stany zapalne sromu i pochwy.

Kilka ważnych rad, jeśli chcesz skutecznie pozbyć się owsicy u dziecka:

  • obejmij kuracją wszystkich domowników,
  • obcinaj dziecku paznokcie, aby nie gromadził się pod nimi brud,
  • myj dziecku ręce przed i po posiłkach (nie zapomnij, że higiena dotyczy wszystkich domowników, ciebie również),
  • ucz dziecko nawyku mycia rąk po wypróżnianiu się i oddawaniu moczu,
  • dopilnuj, żeby dziecko nie oblizywało paluszków, nie trzymało ich w buzi, ani nie obgryzało paznokci,
  • codziennie zmieniaj dziecku majteczki, piżamkę oraz ręcznik,
  • zadbaj o dietę pobudzającą jelita do pracy (wypróżnienia pomogą pozbyć się pasożytów),
  • bieliznę, pościel, ręczniki oraz piżamę wypierz w temperaturze 95°C, a inne rzeczy wyprasuj gorącym żelazkiem,
  • na noc zakładaj dziecku obcisłe majteczki, by utrudnić mu drapanie,
  • zetrzyj kurze w domu, wywietrz mieszkanie,
  • umyj zabawki wodą z mydłem (polej wrzątkiem albo wypierz – zależnie z czego są wykonane),
  • powtórz całą akcję sprzątania domu w trakcie następnej kuracji,
  • nie walcz z chorobą bez kontaktu z lekarzem,
  • sprawdź, czy w szkole, przedszkolu bądź żłobku wiadomo o zakażeniu owsicą i czy inne dzieci są leczone.

Opracowanie: Redakcja portalu ZdroweMiasto.PL (ppk)
19.03.2009, SP ZOZ Nowa Wieś Wielka

Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2017
Strona stworzona:11 maja 2017
Autor:poradnik_medyczny