Jak powstaje opalenizna

Jak powstaje opalenizna

Opalenizna uważana jest za przejaw zdrowia, zaś w rzeczywistości ciemnienie skóry to reakcja obronna naszego organizmu na nadmiar promieniowania ultrafioletowego. Kolor naszej skóry, włosów, tęczówki oka zależy od ilości melaniny – naturalnego pigmentu, który powstaje w skórze w procesie zwanym melanogenezą.
Naskórek składa się z pięciu warstw, najbardziej zewnętrzna to rogowa, a następnie jasna, ziarnista, kolczysta i podstawna.
U osób o jasnej karnacji melanina występuje tylko w warstwie podstawnej czyli najgłębiej położonej graniczącej ze skórą właściwą, natomiast osoby o ciemnej karnacji mają melaninę we wszystkich warstwach naskórka, stąd też ciemniejszy kolor ich skóry.
Wyróżniamy dwa etapy brązowienia skóry: lekkie ciemnienie skóry, które jest wynikiem działania promieni UVA (pod ich wpływem melanina jest uwalniana do komórek naskórka) oraz opalenizna pod wpływem działania promieni UVB, która pojawia się z opóźnieniem (po około 3 dniach wystawiania się na słońce). Opóźnienie jest wynikiem tego, iż UVB wpływa na powstawanie nowych komórek produkujących melaninę oraz aktywuje istniejące już melanocyty i przyspiesza produkcję kolejnych porcji cząstek melaniny.

Źródło: PAP / naukawpolsce.pl
14.09.2011, SPZOZ NWW

Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2017
Strona stworzona:11 maja 2017
Autor:poradnik_medyczny