Krwiodawstwo. Chciałabym oddać krew, ale…

Krwiodawstwo. Chciałabym oddać krew, ale…

PCK1. … nie będziecie chcieli mojej krwi, ponieważ mam pospolitą grupę “O”.
Potrzebna i ważna jest krew każdej grupy. Ponieważ grupa “O” jest bardzo rozpowszechniona, również zapotrzebowanie na nią jest duże. Grupa “0” jest szczególnie cenna także dlatego, że można ją stosować wówczas, gdy zabraknie krwi innych grup. Pamiętaj, że istnieje stałe zapotrzebowanie na każdą grupę krwi, bo nie wiadomo, która w danym momencie będzie potrzebna.

2. … boję się oddawać krew.
Po raz pierwszy każdy się trochę tego boi, ale zupełnie bezpodstawnie. Przecież tysiące ludzi oddawało krew 50 lub 100 razy, a niektórzy nawet ponad 150 razy. Nie musisz być supermanem, aby oddawać krew; jest to naprawdę bardzo proste.

3. … jestem anemiczna.
Ludzie mogą mieć niedokrwistość, a obowiązkiem stacji lub punktów krwiodawstwa jest właśnie niedopuszczenie do pobierania krwi od takich osób. Przed każdym pobraniem przeprowadza się prosty test: na podstawie pobranej próbki krwi w krótkim czasie można ustalić, czy jesteś zdrowa i możesz oddać krew.

4. … mam za mało krwi.
Przeciętny dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi. Lekarze uważają, że zdrowi ludzie mogą oddawać ją regularnie. Jednorazowo pobiera się do 450 ml, a krwiodawcy mogą oddawać taką ilość nie więcej niż 6 razy w roku. Krew w Twoim organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy ją oddajesz, czy nie, a wiec ilość oddana zostaje szybko uzupełniona.

Zobacz film
Źródło: Materiały promujące honorowe krwiodawstwo. Film zrealizowany dla PCK.

5. … zemdleję.
Spróbuj, a przekonasz się, że oddawanie krwi nie jest takie straszne. Wszyscy dawcy odpoczywają przez 15 minut po jej pobraniu, a ilość oddanej krwi to tylko niewielki procent krwi krążącej w Twoim organizmie. Większość ludzi po oddaniu krwi przyznaje, że nie jest to wcale straszne i Ty z pewnością, po oddaniu krwi powiesz to samo. Jeżeli naprawdę się boisz możesz przyjść z przyjacielem. W stacji lub punkcie krwiodawstwa można oddawać krew grupowo.

6. … nie cierpię igieł.
Aby wyeliminować ból, stosuje się specjalnie ostrzone i profilowane igły. Nakłucie nie jest bolesne.

7. … to jest zbyt kłopotliwe.
W większości szpitali w Polsce działają punkty krwiodawstwa. Jest ich 459 oraz 23 Wojewódzkie i Rejonowe Stacje Krwiodawstwa. Możesz udać się do każdej z powyższych placówek – najlepiej do tej, która znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Weź ze sobą dowód osobisty lub ważną legitymację ubezpieczeniową. Zgłoś się w godzinach rannych.

8. … to mnie osłabi.
Krew jest uzupełniana dość szybko. Zanim wyjdziesz z punktu krwiodawstwa proces uzupełniania oddanej krwi już się rozpocznie. Zaledwie po kilku godzinach jej objętość wróci do normy, a Ty nie odczujesz żadnych dolegliwości i będziesz mogła bez przeszkód wykonywać swoje zwykłe obowiązki.

9. … oddam krew tylko, gdy będzie ona niezbędna.
Krew niezbędna jest każdego dnia wielu chorym. Codziennie potrzeba krwi, od co najmniej 10 tysięcy dawców. Życie każdego pacjenta wymagającego transfuzji jest zagrożone – jeśli w porę jej nie otrzyma. Nie wahaj się więc – czyjeś życie zależy od Ciebie.

10. … zażywam tabletki.
To może oznaczać, że trzeba będzie poczekać z oddaniem krwi. Ale nie wszystkie leki mają wpływ na jakość krwi. Zasięgnij informacji w punkcie krwiodawstwa, czy biorąc dany lek możesz oddawać krew.

11. … mogę zarazić się AIDSem.
Jeżeli chodzi o AIDS, jednego jesteśmy pewni, nie można się nim zarazić w punkcie lub stacji krwiodawstwa. Wyposażenie tych placówek jest całkowicie sterylne, a krew od każdego dawcy pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego, tak więc nie ma mowy o jakimkolwiek zarażeniu AIDS lub inną chorobą.

12. … nie cierpię widoku krwi.
Nie przejmuj się, nie musisz jej oglądać, ponieważ pobieranie odbywa się poza zasięgiem Twojego wzroku. Będziesz widziała tylko uśmiechnięte twarze.

13. … zrobiłam, co do mnie należało, kiedyś kilka razy oddawałam krew.
Dziękujemy za już oddaną krew. Przechowujemy Twoją dokumentację i chcielibyśmy Cię przekonać, że jesteś potrzebna cały czas. Znowu Twój dar może zostać wykorzystany na wiele sposobów. Co roku, w miarę rozwoju medycyny i nowych metod leczenia zwiększa się zapotrzebowanie na krew.

14. … mam we krwi alkohol.
Twoja krew będzie miała wartość tylko wtedy, gdy nie będzie w niej ani kropli alkoholu. Nie pij alkoholu przed planowanym oddaniem krwi.

15. … moja krew jest niedobra.
Zbadamy ją. Ty na kilka minut wyciągniesz rękę, a my zrobimy resztę. Krew jest zawsze badana przed wysyłką do szpitala.

16. … jestem za stara.
Granicą wieku dla dawców jest 18-60 lat, ale jeżeli cieszysz się dobrym zdrowiem za zgodą lekarza możesz oddawać krew, aż do swoich 65. urodzin.

17. … mam za mało czasu.
Nawet ludzie mający mało czasu mogą poświęcić go trochę na oddanie krwi. Gdy tylko pomyślisz, ile dobra możesz w ten sposób wyświadczyć dojdziesz do wniosku, że masz jednak dość czasu, by poświęcić kilka godzin w roku na oddanie krwi.

18. … uprawiam sport.
To znaczy, że jesteś zdrowa i wobec tego z powodzeniem możesz oddawać krew. Nie wpłynie to ujemnie na Twoje wyniki, a na pewno pomoże komuś, kto dzięki Twojej krwi będzie żył nadal.

19. … ostatnio chorowałam.
Bez wątpienia nie możesz oddawać krwi podczas ostrej choroby lub przez pewien czas po poważnym zabiegu chirurgicznym. Nie pobiera się nigdy krwi od osób, których stan zdrowia budzi wątpliwość. Każdego kandydata na dawcę bada lekarz.

20. …za mało ważę.
Wymagana waga: co najmniej 45 kg. Krwiodawcy “wagi lekkiej” pomagają jednak także oddając niewielką ilość krwi. która wystarcza np. dla dziecka potrzebującego transfuzji.

21. … stracę przez to na wadze albo utyję.
To są obawy bezpodstawne, o czym będziesz się mogła przekonać po oddaniu krwi.

22. … jeśli raz oddam krew, będę to musiała robić zawsze.
Oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania. Nic Cię nie zmusza do regularnego jej oddawania, ponieważ jednorazowe oddanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję, jak krwawienie z nosa, miesiączka czy skaleczenie w palec. Jednakże wielu systematycznych dawców oddaje krew regularnie 3 lub 4 razy w roku i robią to nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że postanowili to robić.

23. … noszę okulary, więc chyba nie mogę oddawać krwi?
Stale nas o to pytają! Oczywiście, że możesz, jeżeli poza tym jesteś zdrowa, masz 18 do 60 lat i ważysz ponad 45 kg.

24. … mam taki zamiar, ale jakoś nie mogę się zdecydować.
Przyjdź dziś lub jutro, nie musisz się wcześniej umawiać. Kiedy się wreszcie zdecydujesz, poczujesz się lepiej. Po prostu zgłoś się do punktu lub stacji krwiodawstwa.

25. … nikt nigdy nie prosił mnie o to.
Uważaj się od tego momentu za zaproszoną. Twoja krew jest najbardziej cennym darem, jaki możesz komuś ofiarować. Może ona ocalić życie choremu dziecku, ofierze wypadku czy pacjentowi na stole operacyjnym.

10.09.2008, SP ZOZ GP Nowa Wieś Wielka
Źródło: Materiały edukacyjne PCK, w tym film promujący honorowe krwiodawstwo.
Zobacz także: www.oddajkrew.pl

Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2017
Strona stworzona:11 maja 2017
Autor:poradnik_medyczny