pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja

  1. Pielęgnacja kikuta pępowiny

Podczas pielęgnacji kikuta pępowiny Twojego dziecka pamiętaj o tych wskazówkach:

  • Czyść go, delikatnie muskając czystym, wilgotnym wacikiem przy każdej zmianie pieluchy.
  • Zwracaj szczególną uwagę na obszar u podstawy pępowiny, najbliżej pępka. Wycieraj delikatnie, ale dokładnie, aby wyczyścić wszelki wilgotny osad, który mógł się tam zgromadzić.
  • Zapewnij dopływ powietrza do kikuta.
  • Jeśli zauważysz zaczerwienienie lub wydzielinę z kikuta, skonsultuj się z lekarzem.

2. Pielęgnacja skóry

Skóra Twojego dziecka jest bardzo delikatna w pierwszych kilku miesiącach jego życia, gdy dopiero przystosowuje się do nowego środowiska, dlatego też pielęgnacja skóry noworodka jest tak ważna. Unikaj używania silnie działających produktów, które mogą ją podrażnić i upewnij się, że pierzesz wszystkie tkaniny w delikatnym środku piorącym, który jest odpowiedni do ubrań mających kontakt z delikatną skórą.

Zwracaj uwagę na częste dolegliwości skórne noworodka

Ciemieniucha, trądzik niemowlęcy i prosaki to zwykłe choroby skóry, które zwykle nie wymagają leczenia i najczęściej przechodzą same. Przy innych często spotykanych dolegliwościach, jak egzema i pieluszkowe zapalenie skóry, warto stosować specjalne kremy i emulsje. W sprawach związanych z pielęgnacją skóry noworodka najlepiej skonsultować się z lekarzem lub położną.

  • Prosaki to małe białe krostki, które pojawiają się na nosku, policzkach i brodzie dziecka. Ich przyczyną są nie w pełni działające gruczoły łojowe i potowe. To zupełnie normalna dolegliwość, która zwykle znika sama po kilku tygodniach.
  • Ciemieniucha to częsta, niegroźna choroba skóry, której znakiem rozpoznawczym są łuszczące się, woskowate strupki na skórze głowy maluszka. Mogą również pojawiać się na brwiach, powiekach, nosie i za uszami. Ciemieniucha to częsty problem u małych dzieci, jest wynikiem działania hormonów mamy w organizmie niemowlęcia. Łój, produkowany pod wpływem hormonów przez gruczoły, zasycha, tworząc na główce dziecka skorupę złożoną z grubych, żółtawych łusek, pokrywających skórę pod włoskami. Ciemieniuchy nie wolno zdrapywać!

Gdy łusek jest niewiele, na pół godziny przed myciem główki trzeba nasmarować je oliwką dla niemowląt, a potem wyczesać z włosków miękką szczoteczką i umyć główkę. Jeśli jest ich dużo, trzeba kupić w aptece specjalny preparat na ciemieniuchę i smarować nim główkę dziecka według zaleceń producenta

  • Egzema często pojawia się w fałdkach skóry niemowlaka i zwykle nie występuje wcześniej niż wtedy, gdy dziecko ma co najmniej kilka tygodni. Należy zwracać uwagę na takie objawy jak przesuszona skóra i zapobiegać im. Do mycia dziecka używaj delikatnego żelu nawilżającego. Pomoże również specjalny balsam nawilżający po kąpieli, ale warto zasięgnąć porady lekarza, aby poznać najlepszy sposób leczenia tej dolegliwości.
  • Pieluszkowe zapalenie skóry jest spowodowane kontaktem moczu i kału ze skórą dziecka. Dlatego należy zmieniać pieluszkę, gdy tylko jest to konieczne, aby zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry, które nieleczone może spowodować jej stan zapalny i sprawiać dziecku ból. Warto również każdego dnia zdjąć dziecku pieluszkę na jakiś czas, aby jego skóra mogła oddychać.

3. Atopowe zapalenie skóry

Zazwyczaj ujawnia się w okresie niemowlęcym. Jej główne objawy to rumień, wysypka, uporczywy świąd, zmiany zapalne i wysiękowe oraz łuszczenie się skóry. Nasilenie i lokalizacja zmian zależne są między innymi wieku, podatności na infekcje oraz od fazy choroby. Przyczyny AZS nie są do końca poznane. Ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, dieta, wpływ otaczającego środowiska, np. kurz, sierść zwierząt, wełna oraz czynniki psychologiczne, przede wszystkim stres. Szacuje się, że na AZS choruje w Polsce ok. 22 proc dzieci i ok. 15 proc. dorosłych. Wiele dzieci „wyrasta” z AZS, ale u większości z nich pozostaje problem suchej skóry i większa niż u innych podatność zachorowania na schorzenia alergiczne, m.in. alergiczne zapalenie spojówek, katar sienny, atopową astmę oskrzelową. AZS nie można całkowicie wyleczyć, można jednak wpływać na przebieg choroby.

Pielęgnacja skóry z AZS u dzieci i dorosłych

Do pielęgnacji skóry atopowej najlepiej stosować emolienty. Mogą mieć postać kremu, maści, płynu i olejku do kąpieli, żelu, kostki toaletowej do mycia. Powinny skutecznie nawilżać, natłuszczać, dostarczać substancje lipidowe identyczne do tych, które naturalnie znajdują się w skórze. Ich zadaniem jest także ograniczanie swędzenia. Niestety, nie wszystkie dostępne na rynku emolienty działają tak wszechstronnie. Tylko te nowoczesne zapewniają kompleksową terapię na wszystkich czterech płaszczyznach. Pielęgnacja skóry emolientami powinna być stosowana stale – nie można ograniczać jej tylko do okresów nasilenia choroby. Musi być prowadzona także w okresach remisji („uśpienia” objawów), ponieważ dzięki temu można znacznie przedłużyć okresy bezobjawowe, a także zapobiegać nawrotom choroby. Nawet ci, którzy mieli objawy AZS i z nich „wyrośli” powinni przez całe życie używać do pielęgnacji skóry emolientów.

Małym i dużym osobom z atopowym zapaleniem skóry lekarze zwykle zalecają kąpiel z dodatkiem emolientów raz dziennie. Umożliwia ona usunięcie z powierzchni skóry substancji drażniących, zmniejsza świąd, działa relaksacyjnie oraz pozwala lepiej wnikać preparatom stosowanym miejscowo. Kąpiel powinna mieć temperaturę ciała i trwać 10-15 minut. Nie należy pocierać skóry ręcznikiem, lecz delikatnie ją osuszyć, przykładając ręcznik. W ciągu 5 minut po kąpieli koniecznie trzeba posmarować skórę odpowiednim emolientem – kremem lub maścią. Ochroni to nawilżoną podczas kąpieli skórę przed wtórnym przesuszeniem i ograniczy swędzenie.

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2017
Strona stworzona:31 lipca 2017
Autor:poradnik_medyczny