Wystawianie recept bez dokonania osobistego badania pacjenta
-
- Lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.
-
- W przypadku, o którym mowa recepty lub zlecenia mogą być przekazane:
-
- osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty lub zlecenia albo przedstawicielowi ustawowemu pacjenta;
- osobie trzeciej, jeżeli pacjent oświadczy podmiotowi udzielającemu świadczeń zdrowotnych, że recepty lub zlecenia mogą być odebrane przez osoby trzecie bez szczegółowego określania tych osób.
-
- W przypadku, o którym mowa recepty lub zlecenia mogą być przekazane:
-
- Upoważnienie lub oświadczenie, o których mowa w ust. 3, odnotowuje się w dokumentacji medycznej pacjenta albo dołącza do tej dokumentacji.
- Informacje o wystawieniu recepty lub zlecenia, o których mowa w ust. 2, zamieszcza się w dokumentacji medycznej pacjenta. Informację o osobie, której przekazano taką receptę lub zlecenie, odnotowuje się w dokumentacji medycznej pacjenta albo dołącza do tej dokumentacji.
W załączeniu (poniżej do pobrania) wzór upoważnienia do odbioru recepty, oświadczenie, o którym mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz oświadczenie osoby odbierającej receptę.
Dokumenty do pobrania:
Oświadczenie osoby upoważnionej do odbioru recepty [plik do pobrania. format .doc, 24,5 KB]
Oświadczenie o odbiorze recepty [plik do pobrania. format .doc, 24,0 KB]
Upoważnienie do odbioru recepty [plik do pobrania. format .doc, 25,6 KB]
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (j.t Dz.U.2011.277. 1634, z późn. zm.)